0 546 826 53 38 marmarakoop@hotmail.com

Öncelikle nakliyat nedir? lojistik ne anlama gelir bu konu hakkında sizlere bilgi veriyor olacağız. Blogumuzu yakından takip eden müşterilerimiz bilirler ki bu konuda siz müşterilerimizi olabildiğince bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Ne yazık ki her sektör de olduğu gibi nakliyat sektöründe de bolca işini doğru yapmayan kişiler hatta kuruluşlar mevcuttur, bu yazımızda işini doğru yapmayan firmaları veya kişileri nasıl anlarız şeklinde ki sorularınıza cevap vermek yerine, bu tarz kuruluşları kendiniz tespit edebilmeniz için sektörü tanımanıza olanak sağlayan bir kaç temel bilgi veriyor olacağız.

Nakliyat nedir?

 

Nakliyat; kelime anlamı olarak bir nesne veya eşyayı bir noktadan farklı bir noktaya yer değiştirilme işlemine verilen isimdir. Kuru yük nakliyatı sektöründe ise daha çok hafriyat taşımacılığı ve bilimum eşya, ham madde veya mal taşınmasına verilen isimdir.

Nakliyat çok ciddi bir bilgi birikimine veya matematiksel olarak bir karmaşık bir durum gibi durmasa da aslında oldukça bilgi birikimi gerektiren bir meslektir. Öyle uzmanlık gerektirir ki günümüzde üniversite bölümlerinde bile lojistik adı altında eğitim verilmektedir.

Yani bu iş zannedildiği gibi bir taşımacılık işleminden fazlasıdır.

Bu kısım da teorik kısımları hızlıca geçtiğimize ve yeterince açıklayıcı olduğumuzu düşünerek nakliyat nedir? ifadesinde oldukça açıklayıcı olduğumuzu düşünüyorum.

1.Nakliyat bir kargo işi değil, geniş ve detaylı bir tedarik sistemidir.

lojistik nedir

Öncelikle lojistiği biraz açmak istiyorum. Lojistik bir üreticinin ham madde ihtiyacının taşımacılık yoluyla karşılanması ve üretilen ürünün son kullanıcıya doğru bir şekilde nakliyatının yapılma işlemine verilen isimdir.

Başka bir tanımla ifade etmek gerekirse lojistik ürünü tam zamanında yerinden alıp tam zamanında ulaşacağı noktaya iletilirken bu işi tam olarak kaliteye uygun bir şekilde doğru planlamayla yapılmasına verilen isimdir.

2. Lojistik kelimesi Yunancadan gelmektedir.

türkiye nakliyatta kaçıncı sırada

Lojistik kelimesi , Yunanca da “Logistikos” kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise hesaplama yapma bilimidir. Lojistik kelimesi ilk önce askeri alanlarda boy göstermiş olup daha sonrasında hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz her şeyin bizlere ulaştırılmasında görev üstlenmiştir.

3. Türkiye, Dünya’da Lojistik sıralamasında 160 ülke içinde 30’un sırada bulunmaktadır.

Nakliyat nedir?

Dünya bankası borsası uzmanları ve Finlandiya ‘da bulunan ekonomi okulunun birlikte çalışmasıyla ortaya çıkarılan “Küresel Ekonomide Ticaret Lojistiği” raporunun içeriğinde bulunan 2014’e ait makalesinde belirtilenlere göre ilk 10 sırada bulunan Hollanda, Belçika, İsveç, Singapur, Almanya, Norveç, Lüksenburg, ABD ve Japonya performans 4.12 puanla tamamladı.

4. Türkiye’de Lojistik sektörünün boyutu 52 milyar dolara ulaştı

Türkiye nakliyat firmaları

Türkiye lojistik hacminde büyümeye giderek 52 milyar dolar hacme ulaştı ve böylelikle Dünya’ lojistik rezervlerinin %13 ünü elinde tutar hale gelmiştir. Türkiye lojistik devi olmaya oldukça yakın konumdadır ve Dünya’da lojistiği elinde tutan ticareti de elinde tutar hale gelmiştir.

Bu sebeple Türkiye, Dünya ticaretinde ciddi söz sahibi konumundadır. Bu yazımızda lojistik konusunda temel bilgiler verirken aynı zamanda gündemden de bahsetmiş olduk, açıklayıcı ve detaylı olan bu rehberimizi beğendiyseniz ve daha fazlasının gelmesini istiyorsanız, destek olmak için yorum atabilir ve sosyal medya da yazılarımızı paylaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]