0 546 826 53 38 marmarakoop@hotmail.com

Taşınmak hemen hemen herkes için oldukça yorucu ve korkulu bir dönemdir. Taşınılacak evin badanası yapılmış, temizlik işleri bitmiş ve artık sadece geriye eşyaları getirmek kalmıştır. Aslında bu aşamalara kadar oldukça yorulduğunuzu hissediyorsunuz ancak sizde biliyorsunuz ki daha bu yorgunluk yeni başlıyor.

Taşınmanın korkulu bir rüya olmasının asıl eşyaların taşınması veya yerleştirilmesi değil çünkü hemen hemen tüm nakliyat firmaları artık eşyalarınızı evinize kadar çıkarıp kurulumlarını yapıyorlar size sadece eşyaları yerleştirip içlerini doldurmak gerekiyorsa da temizliğini yapmak kalıyor.

Asıl korkutucu olan ülkemizde maddi alım gücünün oldukça zorlaştığı hayatın pahalılaştığı bu günlerde profesyonel nakliyat firmalarının pahalı olması diğer firmalarınsa ucuz olmalarının ardında, sigortasız mülteci çalışan çalıştırıp düşük maaşlar vermelerinde yatmaktadır. Çünkü bu farklı uyrukta bulunan çalışanlar genel anlamda vasıfsız olmaktadır.

Sanılanın aksine nakliyat işi büyük dikkat ve tecrübe gerektiren bir iştir. Çünkü binlerce lira verip evinizin her köşesini doldurduğunuz eşyalarınızın zarar görmesi tecrübesiz elemanlar neticesinde oldukça muhtemeldir. Tabi ki taşınmadan önce eşyalarınızı sigortalatabilirsiniz ancak maliyetten kaçmak için tercih ettiğiniz bu firmalara ek olarak birde sigorta maliyeti ödemenin hiçte mantıklı gelmediğini fark etmiş olmalısınız.

İşte bu rehberde taşınmadan önce dikkat etmeniz gereken 4 önemli noktadan bahsediyor olacağız.

Taşınma Planı

taşınmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Taşınmanın ilk aşaması bunun planını yapmaktır, çünkü plansız yaptığınız her iş gibi taşınmada da problem çıkmasını beklemeniz doğru seçim olacaktır. Taşınmaya karar verdiğiniz ilk aşamadan itibaren bunu planlı yapmalısınız ve taşınma gününden en az 5 hafta öncesinde bunun planını bitirmeniz gerekli çünkü artık harekete geçmenin vakti gelmiştir.

Taşınma planının içerisine şunları dahil edebilirsiniz.

  1. Taşınacağınız evi ne zaman tutacaksınız
  2. Nakliyat firmasının ne zaman getirmeyi düşünüyorsunuz.
  3. Eşyaları ne zaman kolilemeyi planlıyorsunuz.
  4. Ne kadar koliye ihtiyacınız var

gibi konuları önceden belirlemeniz taşınmanızı çok kolaylaştıracaktır.

Nakliyat firması konusunda bir fikriniz yoksa ve hadımköy nakliyat firması arıyorsanız, detaylı rehberimize göz gezdirebilirsiniz.

Hazırlanma

nakliyat öncesi taşınmaya hazırlık

Taşınmanın içinden çıkılamayan bir diğer konusu da hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada artık planlamayı bitirmiş ve artık harekete geçme zamanı gelmiştir. Kolilere konulacak eşyaları bir kenara ayırıp diğer aile üyelerinizi kolileri doldurmak için görevlendirmeniz gerekmektedir. Kolilerin üzerine içinde hangi odanın eşyaları varsa onun adını yazmayı unutmayın, örneğin içerisinde bolca havlu ve saç kurutma makinesi bulunan bir koliniz varsa üzerine banyo/tuvalet yazmaktan bir zarar gelmeyecektir.

Hazırlanma esnasında şayet bir eşya listesi oluşturursanız olası eşya kaybolmaları durumunda nakliyat firmasına listeyi gösterip eşyaların nerede olduğunu sorabilirsiniz.

Nakliyat Firması Seçmek

nakliyat firması seçmek

Eşyalarınızı topladınız ve kolilere yerleştirdiniz taşınma planı esnasında araştırdığınız nakliyat firmalarından artık birini seçmenin vakti geldiğini yavaş yavaş farkına varıyorsunuz. Bu esnada dikkat etmeniz gereken nokta ne kadar eşyanız var ve buna oranla ne büyüklükte bir araca ihtiyaç duyuyorsunuz ve ne kadar uzak bir mesafeye eşyalarınız taşınacak. Aslında bir çok konu bunlara ek olarak fiyat konusunda etken olarak görev almaktadır zaten telefon üzerinden görüştüğünüz nakliyat firması da fiyat alırken size bu etken soruları soracaktır ancak bilmeniz gereken asıl fiyata etken olan noktalar bunlardır. Yine de hadımköy’de yaşıyorsanız ve hadımköy nakliyat fiyatları konusunda biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu konuda yazdığımız rehbere bir göz atmanızı önermekteyiz.

Nakliyat firmasını araştırırken google ı ilk aşamada referans aldığınızı biliyoruz bu nokta da şayet bir tanıdığınızın önerisi yoksa nakliyat firmalarını internet üzerinden aramaktasınız. Şunu bilmelisiniz ki internette araştırma yaparken google’a “şehir ismi nakliyat” şeklinde yazdığınız da gelen bir çok web sitesi olduğunu görüntülüyor olacaksınız ne yazık ki söylemeliyim ki bu sitelerden bir çoğu sahtedir. Nasıl sahte siteler olduğunu ifade etmek gerekirse, bu sitelerin bir çoğu komisyonculuk yapan ve en iyi fiyatı veren nakliyat firmasına sizin işinizi veren ve aracılık ücreti kazanan web sitesi sahiplerine aittirler.

Bu sitelerin gerçek siteler olduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Sizlere dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda listeledik.

  1. Web sitesi kimin adına açılmış. Örneğin site ismi hadımköy nakliyat, hadımköy nakliyat firmaları şeklinde ise bilin ki bu sitenin komisyoncu olması ve tek amacı google da ziyaretçi çekmeye yönelik açılmış web siteleri olduğudur. Bizim sitemiz gerçek bir kuruluşa aittir. ss 269 nolu tüm marmara bölgesi taşımacılık kooparatifi resmi sitesidir ve merkezi hadımköy de bulunmaktadır.
  2. Web sitelerinin içerisinde bir galeri bölümü olduğuna dikkat edin ve bu galeride ki araçlarının kendi araçlarının resmi olduğundan emin olun. Çünkü komisyoncu sitelerinin kendi araç filoları yoktur ve doğal olarak da resimlerini sitelerine yükleyemezler. Bizim araç fotoğraflarımızı galeri bölümünden görüntüleyebilirsiniz.
  3. Bulduğunuz firmanın yaşadığınız şehrin firması olduğuna özen gösterin. Çünkü diğer şehirlerden bulduğunuz firmalar sizin şehrinize gelmek için harcadıkları maaliyeti sizin cebinize yansıtmaktadırlar.

Eşyaların Paketlenmesi

Eşyaları paketlemek için bilmeniz gerekenler

Eşyaları paketlerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu paketlemesini kendinizin yaptığı eşyaların olası bir problemde nakliyat firması tarafından sorumlukluk kabul etmemesiyle ilgilidir. Bu neden küçükçe olan eşyalarınızın paketlemesini kendinizin yapmanızda bir sakınca yoktur ancak beyaz eşya, televizyon gibi zarar görmesi durumunda maddi açıdan sizi zor duruma sokacak eşyaların paketlemesini nakliyat firmasına bırakmalısınız. Bu şekilde eşyalarınızı bir nevi sigortalamış gibi olursunuz.

Paketleme konusunda bir önemli konu daha paketlediğiniz kolilerin üzerine uygun uyarıcı etiketlerin yapıştırmaktır. Çünkü bazı eşyalar kırılgan olabilirken bazı eşyalar da taşınırken özen gösterilmesine ihtiyaç duymayan eşyalardır, örneğin havlu gibi. Ayrıca kendi paketlediğiniz kolilerin içerisinde nakliye firması çalışanı ne olduğunu bilmediği için taşıma esnasında ki özeni firma çalışanın insiyatifine bırakmamış olursunuz. Unutmayın üzerinde kırılacak yazan bir koli herkesin dikkatini çeker ve dikkat etmesini sağlar.

Bu yazımızda olabildiğince detaylıca taşıma esnasında ihtiyaç duyacağınız bilgi birikimini ve uygun bilinci sizde oluşturduğumuza inanıyoruz. Bizlere destek olmak için veya sorularınız için sitemize yorum atabilirsiniz. Yazıyı beğendiyseniz aşağıda bulunan yıldız puanlamalarından yazımıza puan verebilirsiniz ve daha çok kişinin görmesi için yazımızı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]